Gołuchów na weekend

Szukając ciekawych miejsc na spędzenie wolnego weekendu nie sposób przeoczyć Gołuchowski zamek wraz z okolicznymi atrakcjami. Zachwyć się bogactwem architektury tej okazałej byłej rezydencji magnackiej i poznaj jej bogatą historię.

Nowym Seatem w głąb historii

Bezpieczeństwo podróży do malowniczych terenów Gołuchowa zapewni nowy Seat Arona. Pozostawiając auto na parkingu i przechodząc w kierunku zamku, rozpoczniemy podróż zabierającą nas nawet 400 lat wstecz odwiedzając dwór obronny wzniesiony około 1560 roku przez wybitnego polityka Rafała Leszczyńskiego. Zapoczątkował on dzieje jednego z najpiękniejszych zamków Wielkopolski, który doczekał dzisiejszej świetności. Kolejna właścicielka Izabella Działyńska zainspirowała się w zakresie realizacji architektonicznej zamkami królewskimi znad Loary, którym zamek Gołuchowski zawdzięcza swoje charakterystyczne wysokie, kryte łupkiem dachy i wystrój rzeźbiarski rodem z XVI-wiecznego francuskiego renesansu.

Mimo swojej wyraźnej inspiracji renesansem francuskim, budowla w dzisiejszej postaci to rezultat trzech faz budowlanych. Pierwsza z nich to pamiętające II. połowę XVI. wieku zamkowe piwnice łącznie z fundamentami belwederu i widocznymi z dziedzińca trzema wieżami, druga to pozostałości po rezydencji magnackiej z przełomu XVI i XVII wieku, natomiast trzecia, najwyraźniejsza, to elementy zaimplementowane przez Działyńskich.

Gołuchowskie atrakcje

Zwiedzanie warto kontynuować w wielu z sąsiadujących budowli, a przyjeżdżając w towarzystwie najmłodszych, warto zajrzeć do znajdującej się w sąsiedztwie Pokazowej Zagrody Zwierząt. Po długim spacerze po malowniczych okolicach możemy rozsiąść się w wygodnych fotelach Seata Arona i oddać się komfortowi jazdy powrotnej. Dla dnia spędzonego na przyglądaniu się dzikiej naturze i długowiecznym przestrzeniom zamkowym miłą odmianą będzie skorzystanie z wygód tego komfortowego samochodu wyposażonego w nowoczesny system medialny z ekranem, głośnikami i Bluetooth. Już dziś wybierz się z Seatem w drogę w Twoim wymarzonym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *